Ruszyła rejestracja nauczycieli w projekcie EDU-ARCTIC
Projekt EDU-ARCTIC wykorzystuje mieszankę różnych narzędzi, które wprowadzają nowe podejście do nauczania przedmiotów matematyczno-przyrodniczych, łącząc atrakcyjną formę z najwyższą troską o rzetelność i aktualność przekazywanej wiedzy.
Z radością informujemy, że długo wyczekiwany portal ogólnoeuropejskiego projektu EDU-ARCTIC, którego liderem jest Instytut Geofizyki PAN, właśnie wystartował. Zachęcamy do rejestracji wszystkich nauczycieli ze szkół ponadpodstawowych (gimnazja, licea, technika).
Portal to okno na Arktykę i serce projektu. Już teraz na portalu trwają zapisy na webinaria– lekcje online w wirtualnych klasach z udziałem badaczy polarnych, można wziąć udział w rywalizacji dla najaktywniejszych uczestników –EDU-GAME. Odbędą się też warsztaty dla nauczycieli (w Polsce, Francji i Norwegii) gdzie mamy nadzieję spotkać przyszłych ambasadorów projektu w całej Europie, a w konkursie na projekt badawczy lub innowacyjny uczniowie będą mogli wygrać udział w wyprawie do polarnych stacji badawczych.
Wkrótce na portalu pojawi się również program lokalnego monitoringu środowiska, a także Polarpedia – multimedialna encyklopedia arktyczna w wielu językach.
Dlaczego EDU-ARCTIC?
Gwałtowne zmiany zachodzące w regionach polarnych istotnie wpływają na globalny klimat z odczuwalnymi konsekwencjami dla społeczeństwa, a jednak samo społeczeństwo często nie zdaje sobie sprawy ze znaczenia tych procesów i powiązań . Europejskie badania polarne rozwijają wiedzę niezbędną do identyfikowania procesów stojących za tymi szybkimi zmianami, ale „niespecjaliści” często wydają się być ostrożni i nieufni wobec doniesień naukowych, chcemy upowszechniać wiedzę i uczynić ją bardziej dostępnym, mniej „hermetyczną” i odległą. Wymaga to jednak przygotowania już teraz przyszłej kadry naukowej, w zakresie nauk matematyczno – przyrodniczych w szczególności.
Liderzy jutra muszą być przystosowani do przyszłych wyzwań środowiskowych, klimatycznych i społecznych, a poprzez realizację projektu EDU-ARCTIC, wraz z partnerami z Polski, Francji, Norwegii, Islandii i Wysp Owczych chcemy się do tego przyczynić, jednocześnie przybliżając uczniom piękny i wyjątkowy region, jakim jest Arktyka.
Zachęcamy też do śledzenia aktualności projektowych na edu-arctic.eu , a żeby być zawsze na bieżąco, każdy – nie tylko nauczyciel – może zapisać się do newslettera.