Biologia

Konkurs Polskiej Agencji Kosmicznej „Moje kosmiczne wakacje 2021”

Konkurs Polskiej Agencji Kosmicznej „Moje kosmiczne wakacje 2021” skierowany jest do uczniów szkół podstawowych (osobno oceniane podgrupy: klasy I-IV, od V do tegorocznych absolwentów, uczniowie szkół specjalnych). Prace można wykonywać indywidualnie lub zespołowo (zespół od 2 do 4 dzieci).

Motywem przewodnim Konkursu jest poznawanie Wszechświata oraz dorobku ludzkości w zakresie badań i eksploracji przestrzeni kosmicznej. Uczestnicy w swoich pracach muszą nawiązać przynajmniej do jednego ze szczegółowych tematów Konkursu:

a)     Wakacyjne obserwacje nieba;

b)     Kosmiczne technologie w naszym codziennym życiu;

c)     (Wszech)świat z książek Stanisława Lema.

W trakcie wakacji zachęcamy do śledzenia profilu POLSA na Facebooku, gdzie będziemy prezentować materiały edukacyjne mogące służyć jako inspiracja.

Technika prac – niemal dowolna (m.in. formy literackie, plastyczne, audiowizualne).

Kryteria oceny to walory artystyczne, zgodność z tematyką konkursową, oryginalność podejścia do tematu, nawiązanie do ww. materiałów edukacyjnych.

Najlepsze prace zostaną nagrodzone m.in. książkami o tematyce kosmicznej, mapami nieba oraz voucherami wstępu do Hevelianum w Gdańsku, jednego z partnerów konkursu (drugim Centrum Nauki Kopernik – ESERO POLSKA). W reakcji na duże zainteresowanie zeszłoroczną, pierwszą edycją konkursu przygotowaliśmy także zestawy gadżetów dla 5 najaktywniejszych szkół. Autorki i autorzy wszystkich prawidłowo zgłoszonych prac otrzymają pamiątkowy elektroniczny dyplom.

Wszelkie informacje dotyczące konkursu, w tym regulamin, znajdują się są na stronie https://polsa.gov.pl/wydarzenia/13-ostatnie/1447-moje-kosmiczne-wakacje-2021-konkurs-polskiej-agencji-kosmicznej-dla-uczniow-szkol-podstawowych

Już wkrótce również za pośrednictwem tejże strony udostępnimy dedykowany formularz online, czyli jedyną drogę do zgłaszania prac (Uwaga! W tym roku nie będziemy przyjmować i oceniać zgłoszeń „fizycznych”, nadsyłanych pocztą tradycyjną lub kurierem!). Na zgłoszenia czekamy do 4 października br.

 

IoT (Internet Rzeczy), Big Data (zbiory danych) i AI (Sztuczna Inteligencja): innowacyjne nauczanie STEM (nauka, technologia, inżynieria i matematyka) poprzez wzmocnienie profesjonalizacji nauczycieli

Nauczanie i uczenie się STEM (nauki ścisłe, technologia, inżynieria i matematyka) osadzone w scenariuszach z życia codziennego należy rozpocząć na wczesnym etapie edukacji. Nasze społeczeństwa stoją w obliczu rewolucji technologicznej, w której internet rzeczy, duże zbiory danych i sztuczna inteligencja zapewniają rozwiązania pozwalające sprostać globalnym wyzwaniom, w tym zmianom klimatycznym, bezpieczeństwu żywności, czy też, jak widzimy w obecnym czasie, pojawieniu się pandemii. W związku z tym kluczowe znaczenie ma pobudzanie ciekawości uczniów w ramach tych przedmiotów, wskazywanie przyszłych ścieżek kariery zawodowej oraz podkreślanie roli nauki w postępie społecznym.

Szkolenie nauczycieli i ich profesjonalizacja są niezbędne w tym procesie. Tylko dzięki zapewnieniu wysokiej jakości edukacji oraz różnorodnym: formalnym i nieformalnym innowacyjnym narzędziom edukacyjnym, nauczyciele dadzą uczniom odpowiednie możliwości rozwijania umiejętności cyfrowych i stosowania zdobytej wiedzy w codziennym życiu oraz w szerszym kontekście otaczającej rzeczywistości.

 Projekt „IoT (Internet rzeczy), Big data (zbiory danych) i sztuczna inteligencja: innowacyjne nauczanie STEM poprzez wzmacnianie profesjonalizacji nauczycieli” to 6-miesięczny praktyczny program szkoleniowy dla nauczycieli w zakresie nauczania IoT, Big Data i AI (sztuczna inteligencja) w szkołach średnich (na poziomie pedagogiki wdrażania omawianych zagadnień oraz poziomie technologicznym). Partycypujące szkoły w krajach V4 będą wyposażone w najnowocześniejszy sprzęt technologiczny, który koncentruje się na monitorowaniu środowiska i zmian klimatycznych. Wszystkie uczestniczące szkoły są połączone jedną platformą. Wspólne gromadzenie i analiza danych zapewni interaktywne środowisko nauczania i uczenia się, które wykracza poza granice i pozwala uczniom i nauczycielom omawiać, wspólnie badać i identyfikować obszary współpracy podczas lekcji eksperymentalnych dla klas STEM. Projekt oferuje nie tylko możliwości nauczania i uczenia się przedmiotów ścisłych i przyrodniczych; umożliwia również wzajemne przenikanie się innych przedmiotów (np. języka angielskiego, etyki, geografii, nauk społecznych itp.).

W ramach projektu pięć szkół z Polski otrzyma stacje meteorologiczne. Nauczyciele biorący udział w projekcie wezmą udział w szkoleniach online z naukowcami z Wielkiej Brytanii oraz wspólnie ze swoimi uczniami wezmą udział w interaktywnych zadaniach/zajęciach, które prowadzone będą w języku angielskim. Na podstawie wypracowanych przez zespoły projektowe materiałów wydana zostanie książka – poradnik dotyczący tematyki projektu i skierowany do innych nauczycieli i ich uczniów.

link do rejestracji

Seminarium „Z technologią w świat nauki”

konkurs

Seminarium „Z technologią w świat nauki” 

24 maja 2021 roku, ONLINE

 

Program

15.00 Otwarcie seminarium – powitanie

15:05 Podsumowanie VI edycji konkursu – prezentacja nagrodzonych projektów

15:20 „Czy eksperymenty przyrodnicze online są możliwe?”, Justyna Kamińska, Renata Sidoruk-Sołoducha, OEIiZK

15:40 „W poszukiwaniu zaćmienia Słońca”, Małgorzata Witecka, OEIiZK

16:00 Zakończenie seminarium

 

 

 

Zapisy na seminarium odbywają się na Platformie Obsługi Szkoleń https://pos.oeiizk.waw.pl/
patronaty

Wyniki VI edycji konkursu „Z technologią w świat nauki” – rok szkolny 2020/2021

konkurs

 

 

 

 

 

 

 

 

Wszystko można osiągnąć wytrwałością…”

Tales z Miletu

I miejsce – Projekt „Prezentacja o lotnych związkach organicznych”. Opieka p. Marta Skupio

Szkoła Podstawowa nr 1, Brwinów

 

II miejsce – Projekt „Oblicza pandemii”. Opieka p. Aneta Rozmarynowska, p. Marzena Oracz

Szkoła Podstawowa nr 1 im. M. Kownackiej, Łomianki

 

III miejsce – Projekt „Hodowla rzeżuchy jako przykład wpływu zanieczyszczeń gleby na wzrost roślin”. Opieka p. Beata Siwiec
Szkoła Podstawowa nr 157 im. A. Mickiewicz, Warszawa

 

Wyróżnienie – Projekt „Siedzi w ulu pszczeli leń”. Opieka p. Hanna Pawlak

Szkoła Podstawowa nr 1 im. S. Żeromskiego, Żuromin

Wyróżnienie – Projekt „Jak powstaje pszczele złoto?”. Opieka p. Hanna Pawlak

Szkoła Podstawowa nr 1 im. S. Żeromskiego, Żuromin

Wyróżnienie – Projekt „Wiosenne przebudzenie w pasiece”. Opieka p. Hanna Pawlak

Szkoła Podstawowa nr 1 im. S. Żeromskiego, Żuromin

 

Gratulujemy zwycięzcom pomysłowości, zaangażowania  i wytrwałości w tym wyjątkowym czasie 🙂

 

Bring Research into the classroom with the STEM High Level Event

W imieniu Amgen Teach zapraszamy do udziału w anglojęzycznym wydarzeniu 2021 STEM High Level Event “Bringing Research Into the Classroom”
20-21 maj
link ze szczegółami

WSZYSTKO, CO MUSISZ WIEDZIEĆ O KAMPANII ODKRYWANIA STEM 2021-SCIENTIX

Scientix, wraz z ponad 20 prestiżowymi partnerami, z dumą rozpoczyna szóstą edycję STEM Discovery Campaign, tym razem koncentrując się na tematyce zrównoważonego rozwoju i obywatelstwa. Zapraszamy osoby prywatne, projekty finansowane ze środków publicznych i prywatnych, organizacje pozarządowe i rządowe, uniwersytety, biblioteki, kluby młodzieżowe, firmy i szkoły zajmujące się edukacją STEM do organizowania działań STEM i umieszczania ich na mapie STEM Discovery Campaign!

Szczegóły pod linkiem

KONKURS PASCO – DLACZEGO CYFROWO?

PASCO zaprasza do udziału w konkursie, szczegóły dostępne na stronie : https://pasco.com.pl/konkurs-1-dlaczego-cyfrowo/

do wygrania bezprzewodowe  czujniki PASCO

 

Seminarium „Projekty przyrodnicze wspierane TIK” dla nauczycieli przedmiotów przyrodniczych i uczniów

konkursSeminarium „Projekty przyrodnicze wspierane TIK” dla nauczycieli przedmiotów przyrodniczych i uczniów

26 października 2020 roku, OEIiZK, Warszawa

15.00 Otwarcie seminarium – powitanie

15.05 Kompetencje kluczowe, dane źródłowe i nauczanie zdalne – sprawdzone pomysły i rozwiązania, dr Marcin Chrzanowski, Pracownia Dydaktyki Biologii UW

15.50 Wykonywanie doświadczeń zdalnie, wspólnie z uczniami, Tomasz Sobiepan, IRS

16.20 Zdalna lekcja badawcza, Michał Rutkowski, CMA

16.50 Lekcja odwrócona z eksperymentem, czyli IBSE w nauczaniu zdalnym, Renata Sidoruk-Sołoducha, Justyna Kamińska, OEiiZK

17.20 Projekty międzynarodowe w OEIiZK – patrzymy w przyszłość z projektem Future Space i w przeszłość z Compus – komputer to my!, Anna Grzybowska, Witold Kranas, OEIiZK 17.50 Pomysły na wykorzystanie map LIDAR w edukacji, Małgorzata Witecka, OEIiZK

18.00 Prezentacja ubiegłorocznych zwycięzców konkursu

18.15 Konkurs „Z technologią w świat nauki”, Renata Sidoruk-Sołoducha, OEIiZK

18.20 Oferta OEIiZK, zakończenie seminarium

Seminarium odbędzie się w formie online na platformie Teams

patronaty

Granty – Ochota na naukę

 

 

 

 

 

image001

 

 

Celem przedsięwzięcia jest wsparcie realizacji własnych projektów naukowych, edukacyjnych lub popularyzatorskich z zakresu nauk przyrodniczych i ścisłych: matematyki, fizyki, chemii, biologii, informatyki.

Szczegóły na stronie http://ochota.fuw.edu.pl/

 PASCO Polska pomaga w realizacji tych projektów, które wykorzystują cyfrowe metody pomiarowe podczas doświadczeń. Wspieramy także te pomysły, które łączą zagadnienia z różnych przedmiotów oraz integrują doświadczenia przyrodnicze i programowanie. Wsparcie jest bezpłatne i polega na udostępnieniu urządzeń do wykonania pomiarów oraz doradztwie merytorycznym. Zainteresowanych zapraszamy do kontaktu: pasco@irs.com.pl

Trzeba się śpieszyć, bo termin zgłaszania wniosków w sesji jesiennej upływa 9 października 2020 r.

 

Konkurs Z TECHNOLOGIĄ W ŚWIAT NAUKI

konkursZapraszamy zespoły uczniowskie wraz z nauczycielami  szkół podstawowych województwa mazowieckiego do udziału w VI edycji konkursu Z technologią w świat nauki pod patronatem Marszałka Województwa Mazowieckiego i Mazowieckiego Kuratora Oświaty.

Zadanie konkursowe polega na opracowaniu projektu o tematyce przyrodniczej z zastosowaniem nowoczesnych technologii edukacyjnych. Uczestnicy konkursu mogą korzystać ze sprzętu pomiarowego OEIiZK w ramach konsultacji prowadzonych  przez nauczycieli konsultantów Pracowni Przedmiotów Przyrodniczych OEIiZK.

HARMONOGRAM KONKURSU

1.10.2020 Ogłoszenie regulaminu konkursu na stronach internetowych www.oeiizk.waw.pl, ctn.oeiizk.waw.pl
26.10.2020 Seminarium „Projekty przyrodnicze wspierane TIK” dla nauczycieli przedmiotów przyrodniczych i uczniów[1]
30.11.2020 Termin zgłoszenia szkół do konkursu
22.10.2020–12.03.2021 Konsultacje dotyczące metody projektów oraz stosowania narzędzi i środków TIK w uczeniu się i nauczaniu przedmiotów przyrodniczych
31.03.2021 Przesłanie wyników etapu I (szkolnego)
30.04.2021 Przesłanie prac konkursowych do etapu II (wojewódzkiego)
14.05.2021 Ogłoszenie wyników konkursu
24.05.2021 Uroczyste zakończenie konkursu, prezentacja nagrodzonych projektów
[1] W zależności od rozwoju sytuacji epidemiologicznej dopuszcza się organizację spotkania online