Konkurs Polskiej Agencji Kosmicznej „Moje kosmiczne wakacje 2021” skierowany jest do uczniów szkół podstawowych (osobno oceniane podgrupy: klasy I-IV, od V do tegorocznych absolwentów, uczniowie szkół specjalnych). Prace można wykonywać indywidualnie lub zespołowo (zespół od 2 do 4 dzieci).
Motywem przewodnim Konkursu jest poznawanie Wszechświata oraz dorobku ludzkości w zakresie badań i eksploracji przestrzeni kosmicznej. Uczestnicy w swoich pracach muszą nawiązać przynajmniej do jednego ze szczegółowych tematów Konkursu:
a) Wakacyjne obserwacje nieba;
b) Kosmiczne technologie w naszym codziennym życiu;
c) (Wszech)świat z książek Stanisława Lema.
W trakcie wakacji zachęcamy do śledzenia profilu POLSA na Facebooku, gdzie będziemy prezentować materiały edukacyjne mogące służyć jako inspiracja.
Technika prac – niemal dowolna (m.in. formy literackie, plastyczne, audiowizualne).
Kryteria oceny to walory artystyczne, zgodność z tematyką konkursową, oryginalność podejścia do tematu, nawiązanie do ww. materiałów edukacyjnych.
Najlepsze prace zostaną nagrodzone m.in. książkami o tematyce kosmicznej, mapami nieba oraz voucherami wstępu do Hevelianum w Gdańsku, jednego z partnerów konkursu (drugim Centrum Nauki Kopernik – ESERO POLSKA). W reakcji na duże zainteresowanie zeszłoroczną, pierwszą edycją konkursu przygotowaliśmy także zestawy gadżetów dla 5 najaktywniejszych szkół. Autorki i autorzy wszystkich prawidłowo zgłoszonych prac otrzymają pamiątkowy elektroniczny dyplom.
Wszelkie informacje dotyczące konkursu, w tym regulamin, znajdują się są na stronie https://polsa.gov.pl/wydarzenia/13-ostatnie/1447-moje-kosmiczne-wakacje-2021-konkurs-polskiej-agencji-kosmicznej-dla-uczniow-szkol-podstawowych
Już wkrótce również za pośrednictwem tejże strony udostępnimy dedykowany formularz online, czyli jedyną drogę do zgłaszania prac (Uwaga! W tym roku nie będziemy przyjmować i oceniać zgłoszeń „fizycznych”, nadsyłanych pocztą tradycyjną lub kurierem!). Na zgłoszenia czekamy do 4 października br.
Nauczanie i uczenie się STEM (nauki ścisłe, technologia, inżynieria i matematyka) osadzone w scenariuszach z życia codziennego należy rozpocząć na wczesnym etapie edukacji. Nasze społeczeństwa stoją w obliczu rewolucji technologicznej, w której internet rzeczy, duże zbiory danych i sztuczna inteligencja zapewniają rozwiązania pozwalające sprostać globalnym wyzwaniom, w tym zmianom klimatycznym, bezpieczeństwu żywności, czy też, jak widzimy w obecnym czasie, pojawieniu się pandemii. W związku z tym kluczowe znaczenie ma pobudzanie ciekawości uczniów w ramach tych przedmiotów, wskazywanie przyszłych ścieżek kariery zawodowej oraz podkreślanie roli nauki w postępie społecznym.
Szkolenie nauczycieli i ich profesjonalizacja są niezbędne w tym procesie. Tylko dzięki zapewnieniu wysokiej jakości edukacji oraz różnorodnym: formalnym i nieformalnym innowacyjnym narzędziom edukacyjnym, nauczyciele dadzą uczniom odpowiednie możliwości rozwijania umiejętności cyfrowych i stosowania zdobytej wiedzy w codziennym życiu oraz w szerszym kontekście otaczającej rzeczywistości.
Projekt „IoT (Internet rzeczy), Big data (zbiory danych) i sztuczna inteligencja: innowacyjne nauczanie STEM poprzez wzmacnianie profesjonalizacji nauczycieli” to 6-miesięczny praktyczny program szkoleniowy dla nauczycieli w zakresie nauczania IoT, Big Data i AI (sztuczna inteligencja) w szkołach średnich (na poziomie pedagogiki wdrażania omawianych zagadnień oraz poziomie technologicznym). Partycypujące szkoły w krajach V4 będą wyposażone w najnowocześniejszy sprzęt technologiczny, który koncentruje się na monitorowaniu środowiska i zmian klimatycznych. Wszystkie uczestniczące szkoły są połączone jedną platformą. Wspólne gromadzenie i analiza danych zapewni interaktywne środowisko nauczania i uczenia się, które wykracza poza granice i pozwala uczniom i nauczycielom omawiać, wspólnie badać i identyfikować obszary współpracy podczas lekcji eksperymentalnych dla klas STEM. Projekt oferuje nie tylko możliwości nauczania i uczenia się przedmiotów ścisłych i przyrodniczych; umożliwia również wzajemne przenikanie się innych przedmiotów (np. języka angielskiego, etyki, geografii, nauk społecznych itp.).
W ramach projektu pięć szkół z Polski otrzyma stacje meteorologiczne. Nauczyciele biorący udział w projekcie wezmą udział w szkoleniach online z naukowcami z Wielkiej Brytanii oraz wspólnie ze swoimi uczniami wezmą udział w interaktywnych zadaniach/zajęciach, które prowadzone będą w języku angielskim. Na podstawie wypracowanych przez zespoły projektowe materiałów wydana zostanie książka – poradnik dotyczący tematyki projektu i skierowany do innych nauczycieli i ich uczniów.
Seminarium „Z technologią w świat nauki”
24 maja 2021 roku, ONLINE
Program
15.00 Otwarcie seminarium – powitanie
15:05 Podsumowanie VI edycji konkursu – prezentacja nagrodzonych projektów
15:20 „Czy eksperymenty przyrodnicze online są możliwe?”, Justyna Kamińska, Renata Sidoruk-Sołoducha, OEIiZK
15:40 „W poszukiwaniu zaćmienia Słońca”, Małgorzata Witecka, OEIiZK
16:00 Zakończenie seminarium
Zapisy na seminarium odbywają się na Platformie Obsługi Szkoleń https://pos.oeiizk.waw.pl/
„Wszystko można osiągnąć wytrwałością…”
Tales z Miletu
I miejsce – Projekt „Prezentacja o lotnych związkach organicznych”. Opieka p. Marta Skupio
Szkoła Podstawowa nr 1, Brwinów
II miejsce – Projekt „Oblicza pandemii”. Opieka p. Aneta Rozmarynowska, p. Marzena Oracz
Szkoła Podstawowa nr 1 im. M. Kownackiej, Łomianki
III miejsce – Projekt „Hodowla rzeżuchy jako przykład wpływu zanieczyszczeń gleby na wzrost roślin”. Opieka p. Beata Siwiec
Szkoła Podstawowa nr 157 im. A. Mickiewicz, Warszawa
Wyróżnienie – Projekt „Siedzi w ulu pszczeli leń”. Opieka p. Hanna Pawlak
Szkoła Podstawowa nr 1 im. S. Żeromskiego, Żuromin
Wyróżnienie – Projekt „Jak powstaje pszczele złoto?”. Opieka p. Hanna Pawlak
Szkoła Podstawowa nr 1 im. S. Żeromskiego, Żuromin
Wyróżnienie – Projekt „Wiosenne przebudzenie w pasiece”. Opieka p. Hanna Pawlak
Szkoła Podstawowa nr 1 im. S. Żeromskiego, Żuromin
Gratulujemy zwycięzcom pomysłowości, zaangażowania i wytrwałości w tym wyjątkowym czasie 🙂
W imieniu Amgen Teach zapraszamy do udziału w anglojęzycznym wydarzeniu 2021 STEM High Level Event “Bringing Research Into the Classroom”
20-21 maj
link ze szczegółami
Scientix, wraz z ponad 20 prestiżowymi partnerami, z dumą rozpoczyna szóstą edycję STEM Discovery Campaign, tym razem koncentrując się na tematyce zrównoważonego rozwoju i obywatelstwa. Zapraszamy osoby prywatne, projekty finansowane ze środków publicznych i prywatnych, organizacje pozarządowe i rządowe, uniwersytety, biblioteki, kluby młodzieżowe, firmy i szkoły zajmujące się edukacją STEM do organizowania działań STEM i umieszczania ich na mapie STEM Discovery Campaign!
Szczegóły pod linkiem
PASCO zaprasza do udziału w konkursie, szczegóły dostępne na stronie : https://pasco.com.pl/konkurs-1-dlaczego-cyfrowo/
do wygrania bezprzewodowe czujniki PASCO
Seminarium „Projekty przyrodnicze wspierane TIK” dla nauczycieli przedmiotów przyrodniczych i uczniów
26 października 2020 roku, OEIiZK, Warszawa
15.00 Otwarcie seminarium – powitanie
15.05 Kompetencje kluczowe, dane źródłowe i nauczanie zdalne – sprawdzone pomysły i rozwiązania, dr Marcin Chrzanowski, Pracownia Dydaktyki Biologii UW
15.50 Wykonywanie doświadczeń zdalnie, wspólnie z uczniami, Tomasz Sobiepan, IRS
16.20 Zdalna lekcja badawcza, Michał Rutkowski, CMA
16.50 Lekcja odwrócona z eksperymentem, czyli IBSE w nauczaniu zdalnym, Renata Sidoruk-Sołoducha, Justyna Kamińska, OEiiZK
17.20 Projekty międzynarodowe w OEIiZK – patrzymy w przyszłość z projektem Future Space i w przeszłość z Compus – komputer to my!, Anna Grzybowska, Witold Kranas, OEIiZK 17.50 Pomysły na wykorzystanie map LIDAR w edukacji, Małgorzata Witecka, OEIiZK
18.00 Prezentacja ubiegłorocznych zwycięzców konkursu
18.15 Konkurs „Z technologią w świat nauki”, Renata Sidoruk-Sołoducha, OEIiZK
18.20 Oferta OEIiZK, zakończenie seminarium
Seminarium odbędzie się w formie online na platformie Teams
Zapraszamy zespoły uczniowskie wraz z nauczycielami szkół podstawowych województwa mazowieckiego do udziału w VI edycji konkursu Z technologią w świat nauki pod patronatem Marszałka Województwa Mazowieckiego i Mazowieckiego Kuratora Oświaty.
Zadanie konkursowe polega na opracowaniu projektu o tematyce przyrodniczej z zastosowaniem nowoczesnych technologii edukacyjnych. Uczestnicy konkursu mogą korzystać ze sprzętu pomiarowego OEIiZK w ramach konsultacji prowadzonych przez nauczycieli konsultantów Pracowni Przedmiotów Przyrodniczych OEIiZK.
HARMONOGRAM KONKURSU
1.10.2020 | Ogłoszenie regulaminu konkursu na stronach internetowych www.oeiizk.waw.pl, ctn.oeiizk.waw.pl |
26.10.2020 | Seminarium „Projekty przyrodnicze wspierane TIK” dla nauczycieli przedmiotów przyrodniczych i uczniów[1] |
30.11.2020 | Termin zgłoszenia szkół do konkursu |
22.10.2020–12.03.2021 | Konsultacje dotyczące metody projektów oraz stosowania narzędzi i środków TIK w uczeniu się i nauczaniu przedmiotów przyrodniczych |
31.03.2021 | Przesłanie wyników etapu I (szkolnego) |
30.04.2021 | Przesłanie prac konkursowych do etapu II (wojewódzkiego) |
14.05.2021 | Ogłoszenie wyników konkursu |
24.05.2021 | Uroczyste zakończenie konkursu, prezentacja nagrodzonych projektów |
„Gdy człowiek posiada wytrwałość, nic nie jest niemożliwe.”
Przysłowia chińskie
I miejsce ex aequo – Projekt „Smog”. Opieka p. Marta Skupio
Szkoła Podstawowa nr 1, Brwinów
I miejsce ex aequo – Projekt „Zmiany klimatyczne”. Opieka p. Karolina Salwowska
Szkoła Podstawowa nr 1 im. M. Kownackiej, Łomianki
II miejsce ex aequo – Projekt „Fizyka i chemia”. Opieka p. Aneta Rozmarynowska
Szkoła Podstawowa nr 1 im. M. Kownackiej, Łomianki
II miejsce ex aequo – Projekt „Jak zbudowane są rośliny”. Opieka p. Paulina Wieczorek
Zespół Szkolno – Przedszkolny nr 1 Szkoła Podstawowa nr 7 im. Orła Białego, Nowy Dwór Mazowiecki
III miejsce ex aequo – Projekt „Wskaźniki pH”. Opieka p. Beata Siwiec
Szkoła Podstawowa nr 157 im. A. Mickiewicz, Warszawa
III miejsce ex aequo – Projekt „Drożdże oraz cukier w reakcjach”. Opieka p. Beata Siwiec
Szkoła Podstawowa nr 157 im. A. Mickiewicz, Warszawa
Wyróżnienie – Projekt „Kiełkowanie nasion”. Opieka p. Monika Chodziuk i p. Małgorzata Rudnicka
Szkoła Podstawowa nr 6 im. H. Sienkiewicza, Pruszków
Wyróżnienie – Projekt „Badanie aktywności fizycznej uczniów klas 6-8 podczas narodowej kwarantanny”. Opieka p. Magdalena Dycha
Dwujęzyczna Szkoła Podstawowa nr 1, Warszawa
Wyróżnienie – Projekt „Wpływ detergentów na kiełkowanie nasion jarmużu”. Opieka p. Hanna Pawlak
Szkoła Podstawowa nr 1 im. S. Żeromskiego, Żuromin
Wyróżnienie – Projekt „Jeden dzień w mrowisku”. Opieka p. Hanna Pawlak
Szkoła Podstawowa nr 1 im. S. Żeromskiego, Żuromin
Gratulujemy zwycięzcom pomysłowości, zaangażowania i wytrwałości w tym trudnym czasie:)